Porady - jak napisać życiorys? - Kreatywne Cv

Jak obszerne powinno być moje CV?

To zależy ile ważnych informacji chcemy zawrzeć w naszym życiorysie. Im dłuższa kariera tym więcej rzeczy, o których możemy wspomnieć. CV nie musi mieścić się na jednej stronie, jednak umiejętność zwartej prezentacji swoich dokonań też jest ważna. Rekruterzy raczej nie lubią zbyt rozwlekłych opisów. Interesują ich najważniejsze fakty i na nich należy się skupić pisząc życiorys. Przed przystąpieniem do pisania CV należy spojrzeć na to czego oczekuje nasz przyszły pracodawca. Starajmy się podkreślić te wszystkie elementy, które są powiązane z wymaganiami na dane stanowisko. Jeśli pracowaliśmy już na podobnym stanowisku, to ten punkt naszego doświadczenia zawodowego możemy bardziej rozwinąć. Przykładowo jeśli aplikujemy na stanowisko specjalisty do spraw wizerunku, a wcześniej zajmowaliśmy się szeroko pojętym marketingiem internetowym. To te dwa stanowiska mają wiele wspólnego i wskazane jest aby rozwinąć szerzej ten punkt naszego doświadczenia. Jeśli napiszemy dłuższe CV to raczej nas nie dyskwalifikuje ale jest mało prawdopodobne, aby osobie rekrutującej chciało się czytać kilkustronicowe opisy. Ceńmy swój czas jak i czas osób przeglądających nasze dokumenty. Nie powinno się zamieszczać zbyt wiele informacji, które nie mają większego znaczenia na stanowisku, na które aplikujemy. Jedna strona to wbrew pozorom sporo miejsca i w wielu przypadkach bez problemu można opisać najważniejsze atuty.

Czy należy zatajać niektóre fakty pisząc życiorys?

Oczywiste jest to, że nie lubimy wspominać o faktach, które stawiają nas w niekorzystnym świetle. I czasami faktycznie może warto przemilczeć niektóre rzeczy. CV to lista naszych dokonań, którymi chcemy się pochwalić. Nie warto jednak kłamać i opisywać, że posiadamy umiejętności i kompetencje, które są nam zupełnie obce.

Co umieścić w CV jeśli się nie ma żadnego doświadczenia zawodowego?

Każdy kiedyś zaczynał, po prostu piszmy jak najwięcej o swoim wykształcaniu i kwalifikacjach. Jeśli odbyliśmy jakieś praktyki, czy pracowaliśmy jako woluntariusze, to też warto o tym napisać. Jak braliśmy udział w jakiś projektach czy organizacjach to też pomoże nam zapełnić nasze CV. Możemy też napisać o naszych motywacjach, które związane są z pracą na danym stanowisku.

Czy wysyłać identyczne CV do różnych pracodawców?

To podstawowy błąd, przyszły pracodawca powinien mieć od razu wrażenie, że zależy nam na tym konkretnym stanowisku. Warto o to zadbać już na początku naszego życiorysu. Jeśli nasze CV będzie wyglądać sztampowo, to rekruter najprawdopodobniej już na wstępie nabierze podejrzeń, że to samo CV wysłaliśmy także do innych pracodawców. Naprawdę nie trzeba zbyt wiele wysiłku, aby napisać dwa, trzy zadanie odnoszące się do konkretnego ogłoszenia. Dobrze jest też jeśli będziemy odnosić się bezpośrednio do kompetencji, których oczekuje przyszły pracodawca. Generalnie im bardziej spersonalizowane i kreatywne CV tym lepiej.

Czy należy rozpisywać się o hobby?

Hobby jest tylko dodatkiem i zazwyczaj nie ma jakiegoś specjalnego znaczenia. Jeśli nie mamy jakiś bardzo interesującego hobby związanego z przyszłą pracą to nie należy się zbytnio rozpisywać na ten temat.

Jakie dane osobowe zamieścić w CV?

Oczywiście najważniejsze jest Imię, nazwisko i dane kontaktowe. Dobrze jak adres email będzie miał jakieś formę bardziej oficjalną np [email protected] Nie powinno się podawać stanu cywilnego. Data urodzenia nie jest wymagana, oficjalnie pracodawcy nie powinni decydować o zatrudnieniu w oparciu o wiek kandydata. Wiadomo, że przy niektórych pracach młodsze osoby maja większe szanse na zatrudnienie ale jeśli nie chcemy ujawniać naszego wieku to nie musimy tego robić.

Czy powinienem zamieszczać zdjęcie w moim CV?

Zdjęcie nie jest wymagane i nie powinno być jakimś szczególnym elementem naszego życiorysu. W Polsce przyjęło się jednak, że dodajemy zdjęcie. Jeśli pracodawca będzie miał jakieś obiekcje co do naszego wyglądu to i tak pewnie odrzuci naszą kandydaturę podczas dalszych etapów rekrutacji. Niby nie powinno być dyskryminacji ze względu na wygląd (pomijając zawody typu modelka) ale tak czy owak przyszły pracodawca pozna wcześniej czy później nasz wizerunek. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie zdjęcia warto zadbać aby miało ono profesjonalny i oficjalny charakter, a nie np. przypadkowe selfie zrobione na wakacjach. W niektórych przypadkach możemy pozwolić sobie tutaj na kreatywność ale nie należy przesadzać.

Czy pracodawcy czytają cale CV?

To zależy od konkretnej rekrutacji. Na różne oferty przychodzi różna ilość CV. Jeśli pracodawca otrzyma kilka zgłoszeń to z pewnością wnikliwie przeczyta każdy życiorys. Jeśli natomiast otrzyma kilkaset życiorysów, a nie będzie miał zbyt wiele czasu, to całkiem prawdopodobne jest, że spojrzy tylko na najważniejsze elementy np. doświadczenie zawodowe. Dlatego nie należy się zbytnio rozpisywać, nasze CV powinno koncentrować się na najważniejszych aspektach w odniesieniu do danej oferty pracy. Wyeliminuj wszystkie niepotrzebne elementy, które zaśmiecają twoje CV. Krótkie, kreatywne Cv to droga do sukcesu.